Prohledat tento blog

2014-03-25

O pančovaných vínech v MF Dnes a taky jiném

Tak nám věc s pančovaným vínem dále bobtná. Je to již bezmála dva měsíce, co jsem zde vypsal pár zajímavých vztahů a skutečností, žádné investigativní pátrání, prostě jsem jen seskládal co může člověk zjistit z domu od počítače. A ejhle, návštěvnost blogu stoupla trojnásobně a v měsíčním souhrnu atakuje již opakovaně přibližně tři tisícovky čtenářů, což už není vůbec málo :-) Málokteré odborné médium si v dnešní době sáhne měsíčně výše.
Ale pojďme k vydání MF Dnes z poloviny února. Lesk a bída moravských a českých vín - Dobrou pověst tuzemského vinařství kazí podvody s vínem - to byly titulky z pátku 14. 2. a člověka, motajícího se kolem vína a nebo tuzemská vína majícího v oblibě jistě zaujaly a motivovaly k zakoupení výtisku novin. Obrovské tanky na výrobu vín po širým nebem, jež málem jako ilustrační foto překrývaly horní polovinu první strany sešitu C, měly nejspíše ilustrovat rozsah nekalých praktik, které jedou jak na běžícím páse. Autorka článku, paní Hana Večerková, vinařům známá z redakční testů MF Dnes, v úvodním textu shrnula, jak podvody konkrétně fungují a nechala své říci i představitele dotčených institucí (SZPI) a oborových organizací (SVČR). Uprostřed textu byl rámeček s návodem, jak se vyhnout falešnému vínu". Zde si dovolím polemizovat. Prvně však odcituji, a to doslova, uvedený návod:
Přidat popisek
"1, Použijte zdravý rozum. Sudové víno nakupujte ve vinotéce nebo kamenném obchodu , ne v květinářství či trafice.
2, Žádejte informace. Ptejte se po původu vína, nespokojte se s ujištěním, že je z Moravy. Požádejte, aby vám ukázali průvodní doklady. Pokud v obchodě nevědí, kdo víno vyrobil nebo dovezl, běžte jinam.
3, Nakupujte v místě, kde se víno vyrábí. Pravděpodobnost, že se vás prodejce či výrobce budou snažit oklamat, je relativně malá, protože jeho nepoctivost by se v místě rozkřikla. Čím delší je řetězec mezi výrobcem a zákazníkem, tím větší je riziko, že víno nebude v pořádku.
4, Sledujte databázi potraviny na pranýři. Můžete si tam dohledat, kteří výrobci a nebo prodejci dlouhodobě uvádějí do oběhu nevyhovující vína.
Konec citace.
Podvody ohledně původu vína jdou však napříč všemi stupni výrobců.
Od fabrik až po sklípky.
Zdá se vám to legrační? Ano? Mě taky. A to proto, že:
ad 1 - podvody okolo vína se bohužel nedějí jen u sudových vín - už i u lahví s deklarovaným moravským vínem si nemůžete být zdaleka jisti kde že vyrostly hrozny. Tedy ne jenom trafiky či "ovocezeleniny" mají padělaná vína; vždyť vinotéky, ba jejich sítě, kde na regálech celé prodejny najdete sotva pět výrobců (i když tzv. produktové řady se postarají o to, aby vína vypadalo jak od dvou tuctů vinařů...), rostou jak houby po dešti. A že ty umí růst.
ad 2 - stav, kdy prodejce vůbec neví, co že to po něm chcete, je naprosto běžný. A to nemluvím o restauraci, neřkuli hospodě. Asi by se mnozí divili, kdyby jim víno do pohárku obsluha nalévala před nimi (a že by se tak mělo správně dít!). A jak zainteresovaní vědí, jedna věc jsou předložené doklady, a druhá věc je zda to, co je na papíře, je i skutečně v láhvi/sklenici. První odběr s dokladem, dalších pět bez...běžně mi lidé, co dělají distribuci moravských vín, potvrzují, že 50-80% dodávek do vinoték či restaurací jde bez papíru, tedy minimálně i kdyby vše ostatní bylo ok, tak bez přiznání DPH. Taky jsem zažil, zkouší to většina odběratelů, i koneční konzumenti při návštěvě sklepa. Bohužel, dvojí účetnictví nepovedu, ve finále mám vína dražší (DPH a další daně), ale tak jsem se rozhodl a tak to bude.
ad 3 - ...prý "jeho nepoctivost by se v místě rozkřikla"...to je fakt legrační, uvážíme-li, jaké fronty stávají a jaké kšefty a kolik zákazníků mají dovozci cisternových patoků. Kamarád a kolega vinař z Čech, který byl v jedné velké firmě na Valkopavlovicku asi rok na stáži, na závěr svého pobytu, který na vlastní rozhodnutí dle původní úvahy neprodloužil, řekl, že o vinařské Moravě ztratil veškeré iluze. Zkuste si, novináři, někdy počkat ve V. Bílovicích až přijedou kaminony s čerstvým zbožím k areálu bývalého Vinopolu a nebo sledovat dodávky rozvážející v menším po sklepech zahraniční cisternové zázraky - nejjednodušší cesta: jeden konec hadice do cisterny před sklepem, druhý okýnkem do sklepa a už se jede - před 25 lety to ale teklo opačným směrem, když Jednoty či MVZ/ČVZ vykupovaly druháky a kvasničáky, dnes už se neoplatí ani toto. Kdyby jen tito odběratelé tušili, že to víno, co nakupují, třeba hrozny nikdy nevidělo (viz nálezy SZPI o přítomnosti látek, svědčící o tom, že zvasily cukry z rozloženého škrobu, tedy ne rod Vitis, ale rod Zea či herteple či zrní se zde uplaňují...).
ad 4 - Ano, tento portál je důležitým zdrojem informací, ale zase - vše má své hranice. Nedostanou se tam ti, kteří nebyli, nejsou a nikdy nebudou nikde registrovaní a prodávají vše za hotové, bez papíru, na ruku. Těžko odhadovat, kolik takových je, ale zřejmě dost. Jsou mnozí, co již prodali své vinice a nebo je přestali obdělávat. Kšefty ve sklípcích, jak jsou strašlivě sklepy turistům prezentovány, však dále utěšeně rostou, i bez moravských hroznů. K rozčilení je, když zjišťujete, že takové atrakce prezentující patoky jako moravská vína, jsou pak podporována různými dotacemi a z veřejných prostředků. Vůči těm, kteří platí daně a všechny povinné odvody a různá jiná výpalná, je to nefér. Na černou a šedou zónu tak snadno inspekční a jiné kontrolní orgány tak snadno nemohou. Vezou se ale spolu s ostatními zadarmo...

Mezitím na portálu potravinynapranyri.cz přibylo a dále přibývá podvodně značených vín či vín se zakázanými enologickými postupy. O tom, že by se něco už konečně dělo, by se dalo nejspíše s úspěchem pochybovat. Viníci konejší přes média zákazníky (o vadě vína od našeho zahraničního dodavatele jsme nevěděli; pochybení zavinil náš externí pracovník, který už u nás nepracuje a tak podobně...) a kšefty pokračují....

4 komentáře:

 1. Dej už, s tím pokoj Ričmonde. Zameď si prv před vlasním prahem (podaření příbuzní, Vinařská Unie) a pak kritizuj!
  Ignác

  OdpovědětVymazat
 2. Klasika nejvetsi ... dulezite tema a hned prvni kejhajici anonymni kachna.

  Za me maximalni souhlas s Richardem. Tradicne pomalovanych sklepu, kde hraje cimbal, lide popiji "prave moravske" a pritom majitel nema ani kus vinohradu ani dostatecnou slusnost na to, aby to vino alespon koupil na Morave ... takovych je bohuzel mnoho :(

  Je na case, aby se o to zacal zajimat zakaznik...ve vlastnim zajmu.

  js (dva-duby.cz)

  OdpovědětVymazat
 3. To je taková švanda, ten sloupek Nejlepší vína světa s Kristem, opakovaně usvědčeným z pořádného prasení, na prvním místě... fakt Kocourkov.

  OdpovědětVymazat
 4. Nedělejme si iluze, že dříve, či jinde je stav lepší. Falšuje se všude, a navíc falešné bývá i kvalitnější, než oficiální a třeba já si poprvé cucnul dobrého až v 18cti. A někteří si necocli zřejmě nikdy, či nemaj chuť!? To jen dnes máme metody, které umožňují usvědčit nepoctivce a net, přes který se to můžeme dozvědět. Největší problém je náš právní systém, který neumožňuje zaříznout podvodníka, dokud se neznelíbí mocným. Proto jsou ještě navíc tak arogantní - protože dřív se nikomu nic nestalo, věří, že se nestane ani jim. Ale my něco vymyslíme.
  Moll

  OdpovědětVymazat