Prohledat tento blog

2012-12-30

Co právě čtu....Výsevní dny 2012

I v letošním roce vydal PRO-BIO – Svaz ekologických zemědělců hloubavým zemědělcům bezesporu známou publikaci Výsevní dny podle Marie Thunové. V roce 2013 je to již padesát jedna let, co tento cenný rádce konstelací vyšel poprvé.

Útlá brožurka o 66 stranách opět obsahuje množství užitečných údajů pro práci v zahradě, na poli, ve vinici i sadě podle přírodních kosmických rytmů. Úvod ve svých několika stranách je spíše duchovního rázu, a to i proto, že právě loni v únoru zakladatelka tradice vydávání této publikace odešla na onen svět. Následně může čtenář přelouskat několika stran o historii pokusnictví  u Thunových, které probíhá více než šest desítek let. Kapitoly Plevele, Olejniny a Biologicko-dynamické preparáty jsou již praktickými statěmi o pokusech a zároveň s návody jak pracovat v praxi. Následuje tradiční a bezesporu potřebný Úvod pro nové čtenáře Výsevních dní, který v pár odstavcích a alespoň základně uvede do problematiky ty, kteří drží titul v ruce poprvé. Autoři, následovníci Marie Thunové, laskavému čtenáři vysvětlí co je to opozice, trigon či konjunkce. Následují přehledy výsadbových dní pro různé druhy stromů, nejen ovocných, od dubna až do prosince, ale také jsou zmíněny termíny porážení speciálních dřevin – od října do prosince. Pro pokročilé biodynamiky je stěžejní přehled vhodných období pro sběr preparátových rostlin. Včelaři zde najdou rady pro ošetřování a zakrmování včel podle zásad biodynamiky. Následující odstavce charakterizují siderický, vzestupný sestupný měsíc. 
Pro vinohradníky, kteří mají zájem například v zimě řezat v co nejpříznivějším období, jsou zajímavé údaje uvedené níže:

Doba vhodná pro zimní řez
Leden: 1. 1. (od 0 hod.) do 9. 1. 14. hod., dále od 23. 1. (9. hod) do 31. 1. (24 hod). Přednost se dává květovým a plodovým dnům, tedy 1., 2., 3. (do 13 hod.), 6. (od 23 hod.), 7. (do 21 hod) a 24. (od 2 hod.), 25. (do 21 hod.), 28. (od 2 hod.), 29., 30. (do 18 hod.)
Únor: 1. 2. od 5. 2. do 23 hod. a dále od 19. 2. (od 16 hod.) do 28. 2. Přednost se dává květovým a plodovým dnům, tedy 3. (od 5 do 23 hod.), 4. (od 6 do 11 hod.), 20. (od 10 hod.), 21. (do 6 a od 11 hod.), 22. (do 17 hod.), 24. (od 10 hod.), 25., 26. (do 10 hod a od 20 hod.).

V březnovém kalendáři jsou pak vyznačeny dny (jako výsadbové), ve kterých je vhodné provádět řez řízků révy a ovocných stromů, jenž mají být použity jako rouby, a nebo být přímo zasazeny. V dubnovém přehledu najdeme dny, které jsou nejvhodnější pro samotné roubování a ostatní výsadbu (výsev). Taktéž je doporučeno v květnovém přehledu, kde jsou navíc uvedeny termíny pro vyjmutí biodynamických preparátů ze země. V každých jednotlivých měsících po zbytek roku jsou množství aktuálních doporučení i pro sklizeň rostlin, případně hubení škůdců.
Kniha Výsevní dny 2013 je dobrým pomocníkem zejména těm ze zahrádkářů a zemědělců, kteří chtějí pracovat na své půdě v souladu s kosmickými rytmy. Pro někoho to může znít šarlatánsky, řídit agrotechnické zásahy podle fáze měsíce; uvědomme si ale, že měsíc hýbe značnou měrou s celými oceány, takže rostlina, byť jakákoliv, je pro něj naprostou hračkou…
Publikaci možno též i letos zakoupit v redakci Vinařského obzoru – osobně ve Velkých Bílovicích a nebo po objednání v e-shopu na www.vinarskyobzor.cz ji můžete obdržet též poštou na dobírku. 

Žádné komentáře:

Okomentovat