Prohledat tento blog

2014-06-30

Co právě čtu... WINE GRAPES

Takhle kniha vypadá
Posledních asi 20 let nerad dostávám knihy, jež jsem si neobjednal. Naskytla se letos zjara příležitost si nechat darovat cosi. Rozhodl jsem se pro jednu z nejzásadnějších publikací poslední doby shrnující nejvýznamnější světové odrůdy a to WINE GRAPES od autorského kolektivu Jancis Robinson, Julia Harding a José Vouillamoz. A nebylo to jen proto, že jsem se takřka zanedbatelnou (ale přece!) měrou na knize podílel formou konzultací s autory.
Z obsahu...

Zmínil jsem to na tomto místě již dříve - Julii Harding jsem potkal kdysi kdesi před léty a od té doby jsme korespondenčně spolupracovali na několika projektech. Když pak přišla nabídka zapojit se do práce na WINE GRAPES, neváhal jsem ani chvíli. Tušil jsem, že půjde o velkolepé dílo. Pak přišla v říjnu 2012 pozvánka na křest knihy do Londýna (bohužel jsem nemohl, končilo vinobraní!), sem tam někdo někde špitl jak je to úžasná kniha, a jak to tak bývá, zanedlouho už o knize kdekdo mluvil, dokonce jsem měl ohlasy na uvedení mého jména kdesi v rámci poděkování, ale sám ji v ruce ještě ani nedržel. Čas běžel a já na ni ve shonu života málem zapoměl. Naštěstí však přišla ta již v úvodu zmíněná příležitost si nechat cosi nadělit....a tak jsem si  vzpoměl na ono dílko a řekl si, že by asi neměla chybět v mé neváhal. Prostě WINE GRAPES.
Muškát Alexandrijský

Časy se mění, doba moderních virtuáních technologií nepřeje vydávání výpravných knih, ale přesto se najdou výjimky. A tou je právě WINE GRAPES. I přesto, že má knihovna (všeobecně - nejenom okolo vína) je rozlehlá a počet svazků se blíží pěticifernému číslu, přece v ní není mnoho titulů, které by byly co do formátu, rozsahu a knihařské práce srovnatelné. Tvrdé desky, k tomu ještě z tvrdých desek i knižní krabicofutrál, téměř třináct stovek stran, 1368 odrůd. Klasické barevné kresby vybraných odrůd, detailní popisy u jednotlivých položek. Úvodem najdete seznam rodokmenových diagramů odrůd (známé Cabernet Sauvignon, Garganega, Muscat, Nebbiolo, Pinot, ale i méně známé Brianna, Prié či Tribidrag). Následuje úvodní předmluva a kapitola popisující jak užívat tuto knihu. Knihou mohou listovat i ti z bystrých čtenářů, kteří nemají odborné vzdělání ampelografického směru a to díky dalším kapitolám, jež osvítí problematiku odrůdové rozdílnosti, mutací a klonů v rámci odrůd, šlechtění, ale taky nemocí a škůdců, podnoží a štěpování, věku révy a změnách ve složení vinic, o DNA.
Poděkování, dokonce tučně. Dámy a pane, i já děkuji, bylo mi ctí spolupracovat!

Ale ani historický exkurz není opominut. Odkazy na literaturu, archeologické nálezy, domestikace révy, expanze pěstování révy a kultury vína z Kavkazu na západ a ampelografické skupiny odrůd - to všechno jsou kapitoly, s nimiž se čtenář setká a obohatí a rozvine si jimi svůj vinařský obzor. Zajímavý je seznam odrůd podle zemí původu. Dominuje v něm samozřejmě Itálie, která je zde zastoupena 377 odrůdami, dále Francie s číslem 204, Španělsko obohatilo svět o 84 odrůd, následuje Řecko, Portugalsko, Německo, USA, Chorvatsko, Švýcarsko, Maďarsko a další. Česká republika je zde zastoupena celkem 11 odrůdami (Agni, André, Aurelius, Cabernet Moravia, Laurot, Malverina, Muškát Moravský, Neronet, Pálava, Rubinet, Veritas), Slovensko pak 12 (Breslava, Devín, Dunaj, Hetera, Hron, Mília, Nitranka, Noria, Rimava, Rudava, Torysa, Váh).

Již zmíněné barevné ilustrace pocházejí z unikátní 7-dílné série publikace Ampélografie (autory byly ve své době v odborných kruzích velmi respoktované osobnosti Pierre Vialla a Victor Vermorel), která vycházela v letech 1901 až 1910. Veledílo obsahuje celkem 3200 stran a popisuje 5200 odrůd a klonů, přičemž 627 z nich bylo vyobrazeno právě v ilustracích. V knize WINE GRAPES najdete hlavně klasické odrůdy z nejdůležitejších regionů vinaření - Aligoté, Amigne, Cabernet Franc, Chrupku - zde Chasselas, Gamay, Merlot, Rkatsiteli, Pedro Ximénez, Savagnin, Sercial, Ugni blanc, ale z tuzmského hlediska mimo jiné zásadní Portugais Bleu (v knize s odkazem na Frankovku), Riesling, Pinot noir či Sauvignon.
V závěru, za více než tisícem stran o odrůdách, je přehledný výkladový slovníček vinařských pojmů, dále seznam použité a doporučené literatury (na 20 stranách!) a také restřík odrůd s odkazem na strany v knize, kde se vyskytují.
Během tvorby jsem se autorů v odpovědích na jejich dotazy v rámci konzultací, ptal na to, podle čeho vybírají odrůdy, jejichž popis zařazují do připravovaného díly. Bylo mi sděleno, že hlavní podmínkou je, aby se z odrůdy připravovala komerčně dostupná vína, která jsou např. i dosažitelná na mezinárodních trzích, tedy jdoucí na export.
Knihu si můžete objednat například ZDE za 142 USD, a nebo třeba TADY za 192 EUR a taky TU. Pokud totiž (ne)vím, tak ji fyzicky v tuzemsku nikdo neprodává. A cena docela skáče, že? Ten můj výtisk pochází tuším z nějaké UK zasilatelské služby.
Kniha má i svůj web: http://winegrapes.org

Žádné komentáře:

Okomentovat