Prohledat tento blog

2012-09-12

10 000 000 Kč a jiné trable

Co všechno se dá pořídit za 10 miliónů?


Například domeček na fotografiích níže. Jde o projekt, jehož stavba se počala stavět načerno a bez řádně vyhlášeného územního řízení. Dokonce ze strany souseda bylo v jednu chvíli zahájeno řízení o odstranění stavby, ovšem než do doby, kdy si stavebník (Obec Němčičky) našel na souseda správné páky a poslušně podepsal.

Za obcí (za průmyslovou zónou, areálem ZD, sběrným dvorem, rybníkem a fotovoltaickou elektrárnou) vznikne doslova ghetto pro seniory. Bydlet tam budou za trest ti, kteří celý život zlobili.


Jde o projekt Podporovaného sociálního bydlení pro seniory (zdroj: Zápis ze zastupitelstva obce č. 5/2012), kde bude celkem 7 malometrážních bytových jednotek. Nájemníci budou prý stanoveni dle metodiky Ministerstva pro místní rozvoj a dle metodiky Obce Němčičky. Registrovány jsou 3 žádosti od místních občanů (zdroj: Zápis ze zastupitelstva obce č. 5/2012; nespecifikováno, zda jde o seniory či nikoli) a 2 žádosti od mladých lidí z Vrbice ve věku něco přes dvacet let. Takže jak (ptám se jako daňový poplatník v tomto státě a občan Němčiček) - bude tam bydlet kdo? Potenciální voliči?
Ale zpět k názvu tohoto příspěvku. Tolik má totiž stát celá ta sranda. Ohyzdná stavebnicová krabice, kterou přivezli na kamionech a smontovali na místě. Aby se podpořili místní či regionální firmy v oboru stavebnictví, dělal to kdosi ze severní Moravy. Ale 10 miliónů?

Sociálně potřební se neobejdou bez satelitu (a televize, samozřejmě). My doma ano a věru nechybí nám tyto zloděje času.
V poli a sám. Výhled na fotovoltaickou elektrárnu. Za zásluhy a na důchod. Fuj.

Podle dostupných údajů má jít o prvotní dotaci z Ministerstva pro místní rozvoj (4,5 mil. - řečeno na zasedání ZO Němčičky dne 11. 9.), dále o dotaci z JmK (1,98 mil. - viz výše citovaný zápis) a v neposlední řadě o částku 3,5 mil., kterou se rozhodli zastupitelé získat bankovním úvěrem, aby mohli dokončit stavbu.
Počty: 4,5+1,98+3,5 = cca 10 miliónů. To už je panečku peněz. Myslíte si, že těch pár buněk z papundeklu by šlo postavit levněji? Kam se tedy poděl rozdíl? Taky vás štve, že jste se nedobrovolně podíleli svými daněmi na podobných pochybně ufinancovaných projektech, které jasně budí zdání předraženosti a malé domů?

Přesto, že vlastníci mnoha dalších pozemků, kde má modročerná koalice v zastupitelstvu záměr stavět, dlouhodobě dávají veřejně znát záměr NEPRODAT pozemek, starosta a někteří zastupitelé vystupují tak suverénně, jako by jim všichni z ruky zobali. Já jen věřím, že se nedají opít rohlíkem a falešnými sliby o doplacení ceny za metr, jak se stalo již jedné bývalé majitelce pozemků pod již realizovaným developerským záměrem nad Němčičkami, v lokalitě Nové hory, přímo naproti snad již kultovního místa regionální vinařské turistiky, kapličky u Větřáku.
V Bočkách je záměrem zajít s výstavbou až do viničních svahů a nevratně tak ovlivnit mikroklima tratě a místní terroir. Symbolické v celé věci je to, že 1. září, ve slavnostní Vinařský den v obci, přijede ke sklepu jednoho místního vinaře a zastánce developerských projektů ve vinicích moldavský (či makedonský - ono je to vlastně jedno) kamion s nákladem hroznů. Na co pěstovat místní, když můžeme nakoupit levně na Balkáně, že?

Žádné komentáře:

Okomentovat