Prohledat tento blog

2019-03-29

Divočáci a cicváry


Dětský viniční workshop.
Náš tým se tyto dny občas pohybuje i v plném složení po vinicích ve Veselých či v Bočkách. Vážeme, opravujeme drátěnku, připravujeme na sezónu. Děckata občas mrčí, ale myslím, že je důležité aby již v útlém dětství a bezstarostném mládí viděly, že za vším je nějaká práce, věcí zadarmo je pomálu a že když se dílo daří, tak i radost přichází. Živa vyvazovala tažně (a činí tak ráda), Teodor sponkoval opěrné tyčky k drátěnce (a rád činnosti viniční střídá, třeba s lozením po ořechu) a Josef vynášel kolky a honil se s Bedřichem (naše psisko od podzimka).


Takže řeklo by se idylka téměř.

No a pak procházíte zbylé řádky a kontrolujete jak přezimopvaly keře a kde třeba ještě poopravit drátěnku a najdete čerstvý kráter v místě kde ještě dva dny zpět rostly mladé keře. Místo pádu mimozemského tělesa? Výbuch staré vojenské munice? Hledači pokladů? Ne. Kanci - kňouři - divočáci. Plot proražen, vedle u sousedů díra též. Rozběhlé divoké prase se jen tak nezastaví. Akorát netuším, co tam hledali.
Pozvu členy místního mysliveckého sdružení, na víkendovou brigádku na zarovnávání děr po jejich svěřencích
Ale zdá se, přece jen něco našli. Ne hluboko pod povrchem úrodné prstě ve Veselých se nacházejí kvanta tzv. cicvárů - vápenitých konkrecí - nepravidelných shluků uhličitanu vápenitého. Jsou od velikosti malého ořechu až třeba broskve. Dokládají, že místní podloží nedostatkem výpníku rozhodně netrpí a žádoucí pH půdy zaručeno též.
Pravidelně nalézané cicváry mívají na povrchu někdy i jemně okrový odstín - ten mají na svědomí pro změnu oxidy železa
Cicvár jako křída, sloupek viniční jako tabule či plocha pro minigraffiti
S nalezenými cicváry si děckata umí ihned poradit - snadno poslouží během pracovní přestávky jako prostředek vyřádění jejich výtvarných potřeb, snadno totiž alespoň částečně nahradí křídu.

A co uděláte s nalezenými cicváry během vašeho ozdravného víkendového pobytu ve Veselých vy?

Žádné komentáře:

Okomentovat