Prohledat tento blog

2014-10-28

Chválabohu za zimní čas

Konečně je zpět, ten zimní čas. S biorytmy neradno laškovat. Ony posuny času jsem nikdy pozitivně nekvitoval, během studií jsem měl dokonce v oblibě několik let nosit na hodinkách nonstop celý rok zimní čas (a po dotazech "Nevíš kolik je hodin?" jsem vždy sděloval ten zimní - ovšem těm, kteří o mojí zálibě v zimním nevěděli, jsem raději dodal, že jde o onen zimní). Bral jsem to jako formu jeho propagace. Nevím jak komu, ale mě osobně tyto změny příliš neprospívají. Denní biorytmus je několik dní, u některých jedinců i týdnů, rozhozený, vyskytuje se únava, ospalost či naopak nespavost.
V posledních letech jste mohli zaznamenat, že se množí úvahy a hlasy pro sjednocení času, resp. pro zrušení jednoho z nich. Logicky by měl být zrušen letní, protože ten původní (a přirozený, astronomicky správný) je onen zimní. Někteří propagátoři sjednocení však naopak volají po zavedení letního; není jich však mnoho. Letitým odpůrcem letního času a znovuzavedení pouze zimního byl pekař Stanislav Pecka. Po jeho odchodu na věčnost se této záslužné občanské aktivity ujal senátor Petr Šilar. Jeho činnost je v tomto směru docela agilní, mezivýsledky již možno zaznamenat napříč Evropu. Projekt, jehož je iniciátorem a do kterého je nyní už zapojena spousta lidí, se prezentuje na webu http://www.foronlyonetime.eu. V podstatě se bude jednat o celoevropskou petici, která pokud nasbírá dostatek hlasů a tyto výsledky předá do Bruselu, Evropská komise se bude muset tímto tématem zabývat (a pravděpodobně občanům vyhovět).
Troufám si říci, že nejde jen o hlasy a brblání několika nespokojenců - onen časový posun znamená v mnoha případech i ztráty ekonomické pro národní hospodářství. Kdysi se tyto posuny času zaváděly kvůli energetickým úsporám - toto ale dávno neplatí, žádné úspory se dávno nekonají.
Komu je vlastně střídání letního a zimního času dobré? Jaké jsou pro ně podpůrné, obhajující argumenty? Podle mého názoru se jedná o starý, dnes nic nepřinášející, zvyk. Navíc i původní důvody jeho zavedení jsou zřejmě zcela mylné.


Něco z historie
V zemích koruny české bylo střídání času poprvé zavedeno v letech první světové války (1915-1916). Další "střídající" perioda byla za druhé světové války (1940) a trvala 9 let. Potřetí a od té doby natrvalo bylo zavedeno střídání letního a zimního času v roce 1979 za energetické a ropné krize.

Žádné komentáře:

Okomentovat